Register | Forgot Your Password? | Close
Bonneville Phoenix Network
 KTAR News
 Arizona Sports
Login or Register

Arizona’s best senior high school baseball players from the 2013-14 season will be on the field one last time on Saturday (May 31) and Sunday (June 1) for the Arizona Baseball Coaches Association All-Star games at Surprise Stadium.

The Division IV and Division III games will be played Saturday at 4 p.m. and 7 p.m., respectively. The Division II and Division I games will be played Sunday at 4 p.m. and 7 p.m., respectively.

The rosters are listed below, provided by the Coaches Association, and are subject to change.

Arizona Baseball Coaches Association

DIVISION I

North All-Star Team

Coaches – Dave Tykoski, Mesa Dobson; Sam Messina, Scottsdale Chaparral.

Infielders – Tyler Vanderham, Peoria Liberty (1B); Marshal Forest, Chaparral (1B); Drew Lawrence, Anthem Boulder Creek (2B); Vince Montana, Boulder Creek (2B); Degan Harte, Phoenix Sandra Day O’Connor (3B); Vince Dempsey, Glendale Deer Valley (3B); Michael Moreno, Glendale Ironwood (SS); Kobie Foppe, Phoenix Pinnacle (SS); Nolan Wenstein, Phoenix Brophy Prep (SS).

Outfielders – Jakob Goldfarb, Scottsdale Desert Mountain; Andrew Shaps, Chaparral; Tyler Townsley, Pinnacle; C.J. James, Mesa Red Mountain.

Catchers – Ryan Oberg, Phoenix Sunnyslope; Chase Anderson, Mesa Mountain View; Zach Taylor, Phoenix Horizon; Dustin Higgins, Deer Valley.

Pitchers – Trevor Horn, Horizon; Trevor Cross, Dobson; Tyler Stokes, Dobson; Calvin LeBrun, Sunnyslope; Spencer Moran, Mountain View; Garrett Rupp, Brophy; Cameron Ming, Sandra Day O’Connor.

South All-Star Team

Coaches – Ryan Bethel, Goodyear Millennium; David Lopez, Chandler.

Infielders – Riley Collier, Chandler (1B); Mike Popeck, Phoenix Desert Vista (1B); Ryan McCord, Gilbert Highland (2B); Christian Chavez, Phoenix St. Mary’s (2B); Christian Rocha, Phoenix Alhambra (2B); Gilberto Luna, Laveen Cesar Chavez (3B); Austin Filere, Chandler Hamilton (SS); Isaac Parra, Tolleson (SS).

Outfielders – Brady Hettinger, Gilbert Perry; Tyler Daugherty, Tempe Corona del Sol; Matt Olgin, Millennium; Billy Wilson, Tolleson; Ernie De la Trinidad, Phoenix Mountain Pointe; Garrison Schwartz, Desert Vista; Frank Gomez, Phoenix North.

Catchers – Austin Maltby, Highland; Kyle Gibbs, Desert Vista.

Pitchers – Kyle Huckaby, Perry; Oliver Henninger, St. Mary’s; Nathan  Chokey, Corona del Sol; Kent Hasler, Hamilton; Matt Heibult, Gilbert Mesquite; James Harrington, Mesquite; Kurtis Knoche, Chandler; Jorge Carrazco, Mountain Pointe.

DIVISION II

North All-Star Team

Coaches – Joe Muecke, Scottsdale Saguaro; Sean McCorry, Goodyear Desert Edge.

Infielders – Parker Longfield, Flagstaff (1B); Austin Zwart, Cottonwood Mingus (1B); Sean Wagner, Phoenix Greenway (1B); Bryan Villagran, Prescott Valley Bradshaw Mountain (2B); Cole Novak, Phoenix Moon Valley (2B); Trenton Stoltz, Phoenix Paradise Valley (3B); Cody Wescott, Greenway (3B); Markus Montelongo, Phoenix Washington (SS); Garrett Skillings, Glendale Cactus (SS).

Outfielders – Kyle Kleissle, Glendale Apollo; Pete Acosta, Desert Edge; Diego Johnson, Flagstaff Coconino; Trave Anderson, Flagstaff; Anthony Race, Phoenix Thunderbird; Jacob Meulich, Cave Creek Cactus Shadows.

Catchers – Dallas Riggs, Bradshaw Mountain; Brett Adams, Saguaro; Brian Chapin, Coconino.

Pitchers – Matt Atkinson, Cactus Shadows; Billy Oxford, Peoria Sunrise Mountain; Joseph Guerrero, Glendale Raymond S. Kellis; Marshall Shill, Mingus; Nick Meservey, Saguaro; Trevor Ponczak, Phoenix Shadow Mountain; Tyler Frost, Greenway.

South All-Star Team

Coaches – OJ Favela, Nogales; Shawn Dukes, Gilbert Campo Verde.

Infielders – Justin Hammergren, Tucson Sahuaro (1B); Mark Catalano, Tucson Salpointe Catholic (1B); Justin Felix, Nogales; Cristian Matus, Phoenix Sierra Linda (2B); Esteban Serino, Sierra Vista Buena (2B); Ivan Estrella, Tucson (2B); Kirt Cormier, Douglas (3B); Tyler Brown, Tucson Canyon del Oro (3B); Ryan Ramsower, Salpointe (3B); Marco Jaime, Yuma Gila Ridge (SS); Luis Gamez, Vail Cienega (SS); Joshua Smutzer, Tucson Rincon (SS); Nick Reeves, Tucson Catalina Foothills (SS).

Outfielders – Alex Verdugo, Sahuaro; Luis Gonzalez, Catalina Foothills; Andre Jackson, Cienega; Jorge Duarte, San Luis; Marcus Still, Queen Creek; Sharky Melchor, Glendale Independence.

Pitchers – Al Cruz, Nogales; Matt Duce, Buena; Dylan Rosoff, Campo Verde; Victor Castro, Gila Ridge; Chase Beal, Queen Creek; Brady Miller, Campo Verde.

DIVISION III

North All-Star Team

Coaches – Alex Randel, Page; Brian Young, Payson.

Infielders – Nick McMullen, Payson (1B); Andrew Bryniarski, Fountain Hills (1B); Jamison Lynch, San Tan Valley Combs (2B); Tyler Janes, Page (2B); Micah Izquierdo, Chandler Valley Christian (2B); Matthew Cirre, Winslow (3B); Nikko Ferniza, Holbrook (3B); Baily Schaun, Lakeside Blue Ridge (3B); Colton Corum, Winslow (SS); Dailey Carnes, Payson (SS); Nate Kelly, Snowflake (SS).

Outfielders – Zane Hunt, Combs; Collin Knight, Page; Karsten Kern, Phoenix Scottsdale Christian; Jeremiah Moeller, Chino Valley; Brazis Horak, Blue Ridge; Cade Moring, Round Valley.

Catchers – Jace Wyatt, Show Low; Zach Wolf, Valley Christian; Keanu Mitchell, Kayenta Monument Valley; Hunter Bauer, Snowflake.

Pitchers – James Lewis, Show Low; Nick Wojtysiak, Fountain Hills; Redmond Delmar, Monument Valley; Branden Redfern, Chino Valley.

South All-Star Team

Coaches – Chris Laughland, Sahuarita Walden Grove; Patrick McCubbins, Goodyear Estrella Foothills.

Infielders – Eric O’Brien, Tucson Tanque Verde (1B); Tyler Skully, River Valley (1B); Cameron McCubbins, Estrella Foothills (2B); Luke Berry, Phoenix Northwest Christian (2B); Juan Elias, Benson (2B); Jonathon Rodriguez, Florence (3B); Brandon Mattice, Benson (3B); Ricardo Duran, Morenci (SS); Francisco Mariscal, Sahuarita (SS); Jorge Hidalgo, Phoenix Bourgade Catholic (SS).

Outfielders – Milo Fragosa, Sahuarita; Carter Blouen, Walden Grove; Ian Campos, Florence; Nolan Patterson, Tucson Amphitheater; Zach Redding, Tucson Palo Verde.

Pitchers – Baylor Giannini, Estrella Foothills; Oscar Estrada, Bisbee; Zach Boehler, Yuma Catholic; Tory Gallegos, Morenci; Tarik Skubal, Kingman Academy; Tyler Fallwell, Palo Verde.

Division IV

North All-Star Team

Coaches – Phillip Echeverria, Williams; Dave Thomas, Mesa Prep.

Infielders – Kody Low, Bagdad (1B); Andrew Grundmeier, Phoenix Christian (1B); James Loveall, Bagdad (2B); Ty Blank, St. Johns (2B); Ryan Whalen, Tempe Prep (3B); Clay Low, Bagdad (3B); Ian Grider, Glendale Joy Christian (SS); David Thomas, Mesa Prep (SS).

Outfielders – Joaquin Salaz, Williams; Isaiah Corrales, Scottsdale Salt River; Coty Baxter, Williams; Hayden Harden, Tempe Prep; Ben LeBeau, Tempe Prep; Braxton Berger, Chandler Prep.

Catchers – Robert Norris, Salt River; Jacob Mentzer, Phoenix Arizona Lutheran.

Pitchers – Kohl Nixon, Williams; Nick Graham, Phoenix Christian; Keegan Martinajako, Flagstaff Northland Prep; Felix Reutimann, Northland Prep.

South All-Star Team

Coaches – Grant Hopkins, Tucson Desert Christian; Mark Frithsen, Tucson Pusch Ridge Christian.

Infielders – Shawn Barrowdale, Miami (1B); Greg Wood, Elfrida Valley Union (1B); Charlie Tapp, Ajo (2B); Cody Lopez, Tombstone (2B); Anthony Lee, Miami (2B); Nathan Sehongua, San Carlos (3B); Caesar Villalobos, Superior (3B); Ryan Penny, Pusch Ridge (3B); Dominic Bravo, Kearny Ray (SS); Anfernne Thompson, San Carlos (SS).

Catchers – Luis Sonke, Valley Union; Phillip Tanner, Pusch Ridge.

Outfielders – Dalton Hopkins, Desert Christian; Chris Gonzalez, Tombstone; Anthony Garcia, San Manuel; Richard Romo, San Manuel.

Pitchers – Jacob Frithsen, Pusch Ridge; Mike Doty, Pusch Ridge.

 

 

 

 



Read More
share this story: