Close
Bonneville Phoenix Network
 KTAR News
 Arizona Sports
Arizona Sports Now On 98.7 FM
Menu
Social
Streams
Latest News

High School Sports

Fall sports continue this week with another full schedule

Here’s a look at tournaments across Phoenix and northern Arizona for this week . . .

Cross Country

Northwest Christian Meet (boys and girls), Wednesday (Oct. 16) at Victory Lane Complex, Glendale.

Teams: Phoenix Arizona Lutheran, Queen Creek Canyon State Academy (boys only), Gilbert Christian, Gilbert Classical (girls only), Glendale Joy Christian, Mesa Prep, Phoenix North Pointe Prep, Phoenix Northwest Christian, Surprise Paradise Honors, Phoenix Scottsdale Christian, Tempe Prep, Chandler Valley Christian, Phoenix Valley Lutheran.

Bruin Invitational (boys and girls), Friday (Oct. 18) and Saturday (Oct. 19) at Keams Canyon Hopi.

Teams: Chinle, Ganado, Tuba City Greyhills, Holbrook, Keams Canyon Hopi, Many Farms, Kayenta Monument Valley, Page, Pinon, Red Mesa, Shonto Prep, St. Michael, Tuba City, Fort Defiance Window Rock, Winslow.

Ray Gomez Invitational, Saturday at Bullhead City Mohave.

Golf

John Uidenich Memorial Invitational (boys and girls), Friday at Verde Santa Fe Golf Course, Cornville.

Teams: Prescott Valley Bradshaw Mountain, Cave Creek Cactus Shadows, Flagstaff Coconino, Flagstaff, Cottonwood Mingus, Bullhead City Mohave, Page, Prescott, Buckeye Youngker.

2013 Deer Valley Cup, Friday and Saturday at Antelope Hills Golf Course, Prescott.

Teams: Phoenix Barry Goldwater, Anthem Boulder Creek, Glendale Deer Valley, Glendale Mountain Ridge, Phoenix Sandra Day O’Connor.

Western Arizona Region Championship, (boys), Friday at The Courses, Lake Havasu City.

Teams: Yuma Cibola, Yuma Gila Ridge, Kingman Academy, Kingman, Yuma Kofa, Kingman Lee Williams, Bullhead City Mohave, Parker, River Valley, San Luis, Yuma.

Ridge Open (girls), Saturday at Legend Golf Resort at Arrowhead, Glendale.

Teams: Laveen Betty H. Fairfax, Anthem Boulder Creek, Glendale Deer Valley, Phoenix Horizon, Kingman, Peoria Liberty, Glendale Mountain Ridge, Peoria, Phoenix Sandra Day O’Connor, Peoria Sunrise Mountain, Avondale Westview, Gilbert Williams Field.

Swimming/Diving

Paradise Valley Unified School District Meet (boys and girls), Friday at Foothills Recreation and Aquatics Center, Glendale.

Girls Volleyball

Buckeye Tournament, Friday and Saturday at Buckeye High.

Teams: Buckeye, Glendale Copper Canyon, Goodyear Estrella Foothills, Phoenix Maryvale, Surprise Shadow Ridge, Phoenix Sierra Linda, Phoenix South Mountain, Tolleson, Phoenix Trevor Browne, Surprise Valley Vista.

Peoria Unified School District Championship, Friday at Peoria Centennial.

Teams: Glendale Cactus, Peoria Centennial, Glendale Ironwood, Peoria Liberty, Peoria, Glendale Raymond S. Kellis, Peoria Sunrise Mountain.

Desert Classic, Saturday at Phoenix Country Day School.

Teams: Phoenix Bourgade Catholic, Camp Verde, Chandler Prep, Phoenix Christian, Phoenix Country Day School, Scottsdale Prep, Tucson St. Gregory, Tonopah Valley.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Upcoming Games Streaming Live

Latest News